Висш пилотаж ли е заваряването на алуминий?
Заваряването на алуминий се счита за едно от най-изискващите видове заваряване. Може да използвате ВИГ AC апарат или МИГ/МАГ телоподаващ апарат.
Да, можете да заварявате и с други процеси. Въпреки това, тъй като по-голямата част от заваряването на алуминий се извършва с тези два процеса, които споменахме първо, ще разгледаме именно тях.
На първо място: заваряването на алуминий е сложно и трябва да използвате надежден качествен заваръчен апарат. Последното нещо, което искате, когато заварявате, апаратът ви да се държи по начин, който не е в съответствие с настройките, които сте задали. Добри примери за това са, че вашата дъга не е стабилна, честотата на ВИГ не е постояннo, бренерът не осигурява постоянна скорост на подаване на тел и т.н.
В зависимост от качеството на готовия продукт, което очаквате, ще ви е необходим и предишен опит.
Защо заваряването на алуминий е толкова трудно?
Заваряването на алуминий е трудно, защото той не се държи като повечето други метали, върху които и с които работят заварчиците. To изисква различни техники и процеси от заваряването на стомана и е изключително важно да знаете тези разлики, за да извършите успешни заварки и да работите по различни проекти.
Алуминият е често срещан вид метал, използван в производството. Той не е корозивен, лек и приятен за окото, което го прави идеален избор на материал за голямо разнообразие от заварки. Въпреки това, същите характеристики, които правят алуминия желан, също могат да го направят труден за работа.
Така че защо алуминият е толкова труден за заваряване? Този материал е мек, силно чувствителен и е изолиран от здрав оксидиран слой. Докато е в разтопено състояние, алуминият е податлив на примеси, което може да доведе до порести, слаби заварки.
Алуминият и неговите сплави имат голям афинитет към кислорода. Чистият алуминий се топи при 650°C, а оксидът, който защитава метала, се топи при 2037°C. Тъй като оксидът се топи при температура приблизително с 1370°C по-висока от самия алуминий, той трябва да се почисти от метала, преди да започне заваряването.
Тъй като алуминият има по-висока топлопроводимост и ниска точка на топене, той има по-малък прозорец на обработваемост в сравнение с други метали и може лесно да доведе до изгаряне. Това, в комбинация с това, че е по-трудно да се посочи напредъкът и качеството на заварката, може да направи алуминия труден материал за работа.
Накратко, ето някои от най-честите фактори, които правят алуминия труден за заваряване:
- Окисляване: Върху алуминия се намира слой от алуминиев оксид, който се топи при значително по-висока температура от алуминия. Топенето през този слой изисква висока температура, но заварчикът трябва да внимава да не прогори дупки в алуминия отдолу.
- Порьозност: В разтопено състояние алуминият абсорбира водорода толкова по-бързо, колкото повече се нагрява. Този водород се отделя, когато металът се връща в твърда форма, което може да остави след себе си мехурчета в материала, причинявайки метала да стане порест и слаб.
- Примеси: Тъй като алуминият е много чувствителен, има няколко начина, по които той може да се замърси от мръсотия, въздух и вода по време на процеса на заваряване. Алуминият може да се замърси от въздуха, който достига до заваръчния шев поради лошо екраниране или прекалено дълги дъги. Кислородът може да намали здравината, пластичността на алуминия и да причини образуване на оксид върху алуминиеви заварки, което се отразява на външния му вид и усложнява многоходовото заваряване. Водородът може да идва от много източници, като влага в електродните потоци, влажен въздух, влажни заваръчни фуги и други. Поради всички тези причини е важно алуминият да се почисти старателно и да се съхранява правилно преди заваряване.
- Дебелина: Заваряването на алуминий включва работа с различни дебелини на материала. Заварчиците трябва да знаят как да избегнат изгарянето на по-тънък материал, като същевременно проникват в достатъчно дебел материал, за да създадат здрава заварка.
- Въпреки че със сигурност има предизвикателства, които идват със заваряването на алуминий, не е невъзможно да се научите. За щастие има инструменти и техники, предназначени да помогнат при работа с уникалните свойства на алуминия.
Като имате познания за начина, по който алуминият реагира и как ефективно да използвате тези инструменти и техники, вие ще сте на път да овладеете изкуството на заваряването на алуминий.
Най-добрият начин за заваряване на алуминий
Заваряването на алуминий се свежда до избора на правилния процес на заваряване. Много инструменти и методи са предназначени за заваряване на стомана, но алуминият изисква собствена техника и оборудване.
Преди дори да започне процеса на заваряване, заварчикът трябва да почисти старателно алуминия:
- Използвайте разтворител като ацетон или мек алкален разтвор като силен сапун, за да отстраните всички масла, мазнини и водни пари от повърхността на алуминия.
- Използвайте телена четка от неръждаема стомана (използвана изключително за алуминий), за да отстраните повърхностните оксиди. Това може да се направи и със силна основа или киселина. Винаги не забравяйте да изплакнете и изсушите напълно частта преди заваряване.
- Сглобете съединението и го покрийте, ако няма да го заварявате веднага. Това ще предотврати замърсяването на фугата с мръсотия или песъчинки.
- Винаги дръжте своя алуминий сух и съхранявайте на стайна температура. Трябва да се заварява до няколко дни и ако не е, почистете отново фугата.
Безопасността е друг критичен компонент за заваряване на алуминий или друг материал по този въпрос. Винаги се уверявайте, че носите подходящо защитно оборудване като очила, предпазни очила, каска за заваряване с подходящ номер на стъклата, за да предпазите очите си, ръкавици и кожа, за да се предпазите от метални искри и пръски, подходящи обувки, за да предпазите краката си и правилно димна вентилация, за да държите заваръчния дим далеч от вашата зона за дишане.
ВИГ заваряване
Заваряването с волфрамов инертен газ (ВИГ), е един от най-популярните процеси за заваряване, избран за алуминий.
ВИГ заваряването на алуминий изисква апарат с прав и променлив ток AC/DC и с използване на 100 процента аргон като защитен газ.
Този процес е много чист, тъй като променливият ток почиства окисления слой от алуминия, докато заварява. Освен това предотвратява замърсяването на алуминия по време на целия процес.
МИГ/МАГ заваряване
МИГ/МАГ заваряването е друг обичаен метод, използван за заваряване на алуминий.
Този тип заваряване обикновено има по-бързи скорости на заваряване от ВИГ заваряването, което влияе върху качеството на заварката.
Работи се с обратна полярност, “+” на бренера, “-” на детайла.
Оптималното решение е избор на апарат с импулсен режим. Импулсите пробиват окиса и намалят вероятността от прегряване.
Повечето реномирани МИГ/МАГ апарати могат да се използват за заваряване на алуминий над 3 mm дебелина. За успешно заваряване на материали, по-тънки от 3 mm, е необходимо да използвате специализирани апарати с импулс.